reklama

Sex, drogy a úloha finančných trhov

„Väčšina ľudí nechápe, že „trhmi" sú v skutočnosti 22-27 roční absolventi business škôl, zúrivo tvoriacich tradingové stratégie na excelovských hárkoch a reporting ich šéfom, pravdepodobne o 5 rokov starším. Naviac majú mentalitu a pravdepodobne aj inteligenciu nováčikov na stredných školách. Bez týchto základných faktov, nič o trhoch nedáva zmysel - a s touto vedomosťou dáva zmysel všetko." Tieto riadky sa stali pravdepodobnejšie najcitovanejšími za posledný týždeň po tom, čo ich citoval Paul Krugman (nositeľ Nobelovej ceny) ako prepožičané zo stránok O'Rourke pod názvom sex, drogy a úloha trhov. Pokračovanie o tom, že tie peniaze mladíci potrebujú na nové BMW, prostitútky a drogy si už každý domyslí aj sám...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Je viacero článkov, ktoré obviňujú kohokoľvek zo situácie, ktorú tu máme. Nie, žeby nebolo pravdou, čo sa napísalo, že stratégie, modely, ocenenia robia 22-27 roční spratkovia. Sám som začal robiť analytika vo fonde ako 23 ročný. Do istej miery je pravdou aj to, že napriek (zdanlivej) sofistikovanosti modelov, sprevádza dianie značná miera neistoty ovplyvnená sentimentom na trhu (a je jedno či sa na to pozeráte ako J.M.Keynes alebo ako komické duo Bird a Fortune). Na druhej strane je pravda aj to, že neistota sa bez magickej gule odstrániť nedá a kým pracujeme s budúcnosťou, budeme pracovať s neistotou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je pravdou aj to, že ratingové agentúry stratili svoj kredit v poslednej dobe, keď z hypoték od nezamestnaných Američanov vytvorili cenné papiere s ratingom AAA a neboli jediné, ktoré zlyhali, pretože problémy si všímalo príliš málo ľudí. Rovnako tak ratingové agentúry meškali so znížením ratingu krajín EÚ, ktoré boli dlhodobo problémové (vidieť aj na rozdielnej cene CDS oproti ratingu).

Nie je však pravdou, že vyhnanie úrokových sadzieb a cien CDS u krajín PIIGS (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko a Španielsko) bolo výsledkom nejakého výmyslu bandy mladých nespratníkov z Wall Street. Ak by šlo o útok bez opodstatnenia - ľahšie by sa útočilo na Slovensko ako Taliansko a Španielsko. Každý vedel o dlhodobých problémoch týchto krajín (s výnimkou Írska, kde šlo o výsledok veľkých problémov Írskych bánk, ktoré sa objavili až počas krízy). Čo sa zmenilo? Sentiment, vzťah investorov k riziku, dnes chce každý istotu. Nezmenilo sa ale to, že krajiny boli problémové a nič s tým nerobili. Otázkou je, čo budú robiť do budúcna? Zníži sa dlh Grécka a Talianska pod už tak hrozivých 100% HDP? Začnú aj PIGS (úmyselne vynechané Írsko) s reformami tak, aby držali krok s Nemeckom?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšou otázkou je, dokedy budeme žiť na dlh. Aj v dobrých časoch. Slovensko rástlo tempom viac ako 10% a Róbert Fico so svojou partiou sponzorov nás zadlžoval. Prestali sme robiť reformy - už sa asi máme tak dobre. Aj páni Krugman a O'Rourke by si mali uvedomiť, že v krajinách rozhodujú politici ako Róbert Fico, ktorí sú na tom, čo sa mentality i inteligencie týka ešte horšie, ba čo viac, vyzerajú často tak, ako keby nevedeli ani počítať. A žiadať ľudí, aby mali zatvorené oči pred problémami krajín len preto, že v minulosti neodhalili problémy s CDO? Toto posolstvo od Krugmana nepotrebuje ani komentár.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Myslím, že je jedno, kto ukáže, že kráľ je nahý a je jedno, že si v ostatných prípadoch nevšimol iných naháčov. Ak je kráľ nahý, treba ho prehnúť cez koleno a naložiť mu na... Žiaľ, s kráľom si to odnesú aj poddaní, ale to by mal múdry kráľ vedieť. U nás navyše králi nie sú, ale volení zástupcovia a múdrych si voliť nezvykneme.

Ivan Trpčevski

Ivan Trpčevski

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Analytik. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu