Ako sa Richter zrazil s realitou

Autor: Ivan Trpčevski | 21.1.2013 o 19:39 | (upravené 21.1.2013 o 20:16) Karma článku: 16,53 | Prečítané:  282x

Istú dobu počúvame, že zákonník práce nemá vplyv na zamestnanosť, má ho dopyt v EÚ. Toto tvrdenie je v súlade s tým, čo nám Fico hovorí od vzniku projektu SMER a teda, že za rast Slovenska nemôžu „pravicové" reformy ale členstvo v EÚ. Nebudem slovičkáriť a prekrúcať, na to v porovnaní s Richterom, či Ficom samozrejme nemám. Skúsim to radšej rozmeniť na drobné a dať čísla vedľa seba.

Dopyt v krajinách EÚ má pre všetky krajiny V4 kľúčový význam (najnižší v prípade Poľska). V tabuľke preto uvádzam rast HDP na medzikvartálnej báze.

2.png

Zdroj: OECD

V roku 2012 bolo Slovensko najrýchlejšie rastúcou krajinou v regióne, malo by to tak ostať aj po 4Q. Tým pádom by človek predpokladal, že nezamestnanosť bude najrýchlejšie klesať (alebo najpomalšie stúpať) práve na Slovensku

1.png

*Posledný údaj za 10/2012, Zdroj: Eurostat

Ku podivu sa nezamestnanosť zvýšila najviac na Slovensku. Keďže by mohol ktokoľvek oponovať, že dôležité nie sú historické čísla ale očakávania, tak som sa pozrel aj na odhady rastu HDP za rok 2013. Na Slovensku najrýchlejší rast, nasledovaný Poľskom, Českom a Maďarskom.

Čiže, na Slovensku rastieme, avšak vďaka rastu produktivity práce a pri výraznom poklese zamestnanosti, čo by podporovalo hypotézu negatívneho dopadu zákonníka práce.

Zhrnuté a podčiarknuté: Páni majú určite pravdu v tom, že vývoj v EÚ a dopyt v kľúčových krajinách má zásadný dopad ako na rast HDP, tak na nezamestnanosť. Ale z ďaleka to nevysvetľuje to, prečo Slovensko kedysi rástlo výrazne rýchlejšie ako okolité krajiny (a nie rovnako rýchlo). A taktiež to nevysvetľuje to, prečo na Slovensku rastie nezamestnanosť rýchlejšie ako v okolitých krajinách. Zatiaľ čo minulosť môže Fico vysvetľovať, súčasnosť by vysvetliť spolu s Richterom mal, hlavne tým, ktorí o prácu prišli a ešte prídu.

Ako povedal Cicero, každý môže urobiť chybu, len hlupák pri nej ostáva. Som zvedavý, či pri tejto vydržíme celé štyri roky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?