Maniodepresívny Fico

Autor: Ivan Trpčevski | 25.2.2012 o 18:03 | (upravené 25.2.2012 o 18:22) Karma článku: 11,95 | Prečítané:  278x

Tomáš Sedláček prišiel s prirovnaním ekonomiky k maniodepresívnemu pacientovi. Ako ďalej rozvádza, ekonomika má tendencie, tak ako maniodepresívny pacient všetko preháňať. Teda prinášať obdobia bombastického rastu a hlboké krízy. Tlmiace lieky sa dávkujú preto, aby sa tlmila nielen depresia ale aj mánia.

Ficovci majú veľmi blízko k štátnym zásahom a Keynesianizmu. Čo opakovane prizvukovali po vypuknutí krízy. Obhajovali tým mimo iné rozpočet na rok 2009, ktorý bol bez zjavného vzťahu k realite. Vraj je to dobre, že sú výdaje neúmerne príjmom a nereflektujú prepad príjmov, rozpočet tým pádom funguje ako stabilizačný mechanizmus. Budiš. Počiatek pripravil štyri rozpočty, na roky 2007-2010. Ako vidno na grafe, nejaká korelácia medzi deficitmi a vývojom HDP nie je. Takže sa stretávame s ďalším problémom, ktorý Sedláček popisuje: pacient počas obdobia mánie nechce užívať lieky, cíti sa predsa výborne. Slovensko zažilo vrchol „mánie" v roku 2007, keď vzrástlo viac ako o desatinu, túto mániu naopak podporoval deficitný rozpočet z pera ministra Počiatka.

Graf.JPG

 

Ficova rastová kalkulačka

Strana Smer sa rada chváli tým, že v roku 2010, teda roku, keď prenechala štafetový kolík Ivete Radičovej, zanechala Slovenskú ekonomiku vo výbornom stave, keďže rástla o 4,2%, čo bolo po Švédsku druhé najvyššie číslo. Nechcem rozmazávať to, že v roku 2009 to bolo -4,9%, takže bázický efekt je zjavný t.j. len mažeme záporné hodnoty predošlého roka. Skôr by som chcel upriamiť pozornosť na diskusiu o tom, do akej miery politik ovplyvní vývoj HDP a či je to niečo pozitívne.

Bolo by dobré vedieť, ako sa HDP počíta a z čoho sa skladá. V roku 2010 tvorila napríklad verejná správa 12,7% HDP. Počítame sem políciu, armádu, školstvo, atď.  Ako oceniť služby, ktoré policajt poskytne? Mieru poriadku je ťažko merať, preto plat policajta sa ráta priamo ako zložka HDP. Teda, ak policajtom pridáte na plate milión, stúpne HDP o milión. Už asi viete kam tým mierim. Veľmi jednoducho sa dá vytvárať obraz rastu HDP, ale dôležité je, čím je ten rast ťahaný. V opačnom prípade, človek na pár rokov zavrie oči a zobudí sa v Grécku. Výdaje na štátnu správu rástli v roku 2009 o 9,5% a v roku 2010 o 8,7% (najrýchlejší rast zo všetkých zložiek HDP).

Ak by si chcel niekto zobrať do ruky túto Ficovu kalkulačku, mal by si uvedomiť pár vecí. Nie je stimulácia ako stimulácia, nie je jedno, či peniaze dáme na platy úradníkom alebo na výstavbu infraštruktúry. Otvorenú ekonomiku ako je Slovenská nemá zmysel nad mieru stimulovať. Ak tá Nemecká pôjde dolu vodou, zmysluplnou stimuláciou tej našej raketový rast nedosiahneme. Ak by sme chceli aj od vyššie zmieneného odhliadnúť, stále bude platiť, že ak Vám vyhovuje podávanie antidepresív, mali by ste si naordinovať aj niečo na krotenie mánie, inak je výsledkom len a len vyšší dlh.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?