Fico chystá najnesociálnejšiu daň

Autor: Ivan Trpčevski | 8.4.2012 o 12:29 | (upravené 8.4.2012 o 12:35) Karma článku: 11,56 | Prečítané:  486x

Sociálnu daň si predstavujem ako daň, ktorá má malý dopad na slabšie príjmové skupiny. Vzhľadom k efektu nezdaniteľného základu som za sociálne (nehovorím o správnosti takejto politiky) považoval napríklad zvýšenie dane z príjmov fyzických osôb, či zvýšenie majetkových daní (z nehnuteľnosti). Nesociálnou daňou rozumiem následne daň s opačným efektom. O to viac ma prekvapuje, ak strana sociálnej demokracie začne hovoriť o jednej z najnesociálnejších daní, aké si viem predstaviť.

Každú domácnosť, bez ohľadu na príjem bude stáť 4,64€ mesačne, teda 55,68€ ročne. Už ste ma asi odhalili, hovorím o skrytej dani v podobe koncesionárskych poplatkov. Maďarič sa stal len toť nedávno ministrom kultúry a už v rozhovore vykreslil „katastrofu", ktorú zrušenie koncesionárskych poplatkov, ktoré nadobudne účinnosť od roku 2013 prinesie. (Za zmienku stoja i Maďaričove počty: výpadok 70 miliónov, takže štát musí zaplatiť 90 miliónov, teda celkovo to bude stáť 160 miliónov... už ste videli výpadok príjmu 70 miliónov, ktorý treba nahradiť 160 miliónmi?).

Iste, ide o poplatok a nie o daň. Hreje Vás na srdci platenie poplatkov viac ako platenie daní? Od schválenia zástrčkového zákona sa týka všetkých okrem petrolejkárov, preto táto daň alebo aby som bol korektný poplatok nemá ďaleko od dane z hlavy. Vyberať 4,64€ každý mesiac od každej domácnosti je administratívne náročné a teda drahé. (Z môjho pohľadu navyše otravné.)To naozaj štát nemá jednoduchší nástroj ako vybrať peniaze od ľudí?

Fico stále hovorieval, že DPH zvyšovať nebude, lebo je nesociálna. V skutočnosti DPH je proporcionálna. Každý platí rovnaké percento avšak z iného balíka. Daň z príjmu, i keď s rovnou marginálnou sadzbou je progresívna, kvôli nezdaniteľnej časti. Neviem ako si mám preto vysvetliť túto daň. Pre človeka s najnižším príjmom (hrubá mesačná mzda 327,2€) je to 1,64% jeho čistého mesačného príjmu. Pre „milionára" v ponímaní SMERu (2750€ v hrubom), je to 0,23% jeho čistého mesačného príjmu. Pýtam sa preto pánov zo SMERu, či tváriac sa sociálne demokraticky nenašli naozaj daň, ktorá by nedopadla hlavne na sociálne najslabších a nebola krajne neefektívna pri výbere.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?