20 rokov po rozdelení: Eštebácke demokracie

Autor: Ivan Trpčevski | 4.1.2013 o 15:54 | (upravené 4.1.2013 o 16:06) Karma článku: 15,57 | Prečítané:  396x

Machiavelli písal vo svojom Vladárovi o tom, že umenie vládnuť sa nerozvíja v ideálnom svete morálky, ale v reálnom svete, kde je treba zvládnuť sily, ktoré hýbu svetom. Dnes môžeme konštatovať, že politické umenie nezvládol u nás nikto, pretože eštebácke sily hýbu politikou a nie naopak.

Pred dvadsiatimi rokmi si mnohí mysleli, že cesty Česka a Slovenska budú diametrálne odlišné. Čiastočne sa líšili, prežili sme si Mečiarizmus, bratia z Česka nie. V roku 1998 ale obe krajiny tvrdo pristáli. Spoločne sme vstúpili do EÚ. A spoločne sledujeme ako sa ukazuje, že „najšikovnejšími" ľuďmi v oboch krajinách sa stali bývalí eštebáci a absolventi Moskovského štátneho inštitútu. Douglas North, nositeľ Nobelovej ceny tomu hovorí path-dependency principle, teda princíp ušlej cesty. Máme za sebou spoločnú minulosť, budúcnosť sa veľmi líšiť nebude.

Dvadsať rokov po rozdelení sledujeme ako Klaus počas novoročného prejavu udelil plošnú amnestiu, ktorá zahŕňa aj najzávažnejšiu ekonomickú kriminalitu z čias privatizačných a poprivatizačných, prípadne korupčníkov. Je však nadmieru spokojný, veď to bol práve on, kto vytvoril koncept „nacionálneho kapitalizmu". Klaus nemôže nikdy tvrdiť, že nevedel o tom, že budú Investičné privatizačné fondy vytunelované, pretože bol na to upozornený (nikým iným ako Ivanom Miklošom). Úspech je dokonaný, majetná vrstva českých podnikateľov stvorená peniazmi privatizačnými má istotu v podobe amnestie.

Na Slovensku vznikla iná vrstva zbohatlíkov, Mečiar vynechal šaškovanie s kupónkou, podniky rozdal priamo, cez podniky vytuneloval aj banky. Kruh uzavrel rovnako, z Harabína urobil predsedu Najvyššieho súdu a všetci spávajú pokojne.

Machiavelli písal vo svojom Vladárovi o tom, že umenie vládnuť sa nerozvíja v ideálnom svete morálky, ale v reálnom svete, kde je treba zvládnuť sily, ktoré hýbu svetom. Dnes môžeme konštatovať, že politické umenie nezvládol u nás nikto, pretože eštebácke sily hýbu politikou a nie naopak. Slovenský premiér nedokáže vylúčiť svoju účasť v konšpiračnom byte. Navyše vlastnou hlavou zohnal peniaze... a dodnes ho tieto peniaze držia za gule.

Ľavica je na Slovensku veľmi realistická čo sa politickej moci týka - Fedor Flašík vyrobil z vody coca-colu. Fico sa ukázal ako znamenitý študent politického marketingu, predáva ju na hektolitre. Ľavica je plná bývalých komunistov, eštebákov a Mečiarovcov. Tí vedia ako sa držať pri moci i ako ju konzumovať. Dnes tieto štruktúry vládnu krajine, od prezidenta, cez parlament, až po predsedu najvyššieho súdu a čoskoro aj generálneho prokurátora. Po ÚVO obsadí aj NKÚ. Na druhej strane, zrážka s ekonomickou realitou je v roku 2013 nevyhnutná. O ekonomickej vízii smerovania krajiny sa nedá veľmi špekulovať - táto vláda nemá žiadnu. Len modlitbu na zotavenie EÚ (asi sami uverili svojim táraninám, že sme rástli len vďaka vstupu do EÚ a reformy nehrali rolu).

Pravici chýba vzťah k realite politickej, nedokáže dnes vládnuť. Aj keby vyhrala voľby hneď zajtra, vládnuť nedokáže. Dôvodom nie je ani tak rozdrobenosť (i keď to jednoduchosti nepridáva) ale absencia priorít a neschopnosť robiť kompromisy. Výhrada vo svedomí, legalizácia marihuany, najmarginálnejšie z marginálnych tém rezonujú. Pričom na úspech stačí tak málo, nedopisovať do programov, len škrtať, až ostanú základné piliere, na ktorých sa zhodnú.

„Ten kto si nevšíma reality a nechce vidieť, akí ľudia sú, a stavia skôr na svojich prianiach a predstavách, ako by svet vyzerať mal, nedopadne dobre." Už pol milénia dozadu, zdá sa Machiavelli dokázal jednou vetou popísať politické strany zľava doprava jednou vetou.

Tak pripime na zdravie eštebákom, tí sú realistickí nadmieru. A dúfajme, že nás nechajú aspoň prežívať v našich republikách.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?