Receptár Smeru: Ficov opičí mozoček

Autor: Ivan Trpčevski | 22.2.2013 o 17:02 | (upravené 22.2.2013 o 17:11) Karma článku: 30,00 | Prečítané:  6726x

Nezamestnanosť utešene rastie a Fico opakovane tvrdí, že za to nemôže: „Opakujem, žiadny Zákonník práce, je to otázka stavu ekonomiky, hlavne odbytového zabezpečenia firiem."  Aby tieto argumenty zabetónoval uviedol, že aj v Česku je rekordná nezamestnanosť bez toho, aby zvyšovali dane alebo menili Zákonník práce. Beriem Ficovu hodenú rukavicu a dokážem, že buď klame alebo nevie, čo hovorí.

Nebudem sa venovať kreatívnym metódam vykazovania percentuálnej miery nezamestnanosti, preto si vezmem počty nezamestnaných za obdobie Ficovho bačovania (3/2012-1/2013). V Česku za dané obdobie vzrástol počet nezamestnananých z 525 180 na 585 809, čo je nárast o 60 tisíc alebo 11,5%. Na Slovensku za to isté obdobie narástol ich počet z 369 845 na 435 438, čo je nárast o 65 tisíc alebo o 17,7%. Zhrnuté a podčiarknuté, na malom Slovensku pribudlo viac nezamestnaných ako v dvakrát taktom veľkom Česku.

K tomu by bolo vhodné pridať aj informáciu o stave ekonomiky, ktorou Fico operoval: Česká republika bola celý rok v recesii, za celý rok sa HDP prepadlo o 1,1%, zatiaľčo u nás vzrástlo o 2,3%. Preto by človek predpokladal práve opačný vývoj.

Najväčší problém nášho pána premiéra nie je ani tak v tom, že robí chyby, kto ich nerobí? Ale ako povedal Cicero, chyby robí každý, no len idiot v nich zotrváva, aby som použil vokabulár hodný nášho pána premiéra. Tento problém pána premiéra výborne ilustruje otázka Carga. Ak euforicky na začiatku svojej prvej vlády vyhlásil, že Cargo privatizovať nebude, môžeme to vnímať ako inú politickú orientáciu, nie je v Európe sám. Krízu málokto predpovedal. Dnes už ale všetci vieme, že Slovensko vďaka rozhodnutiu neprivatizovať prišlo nielen o slušnú sumu peňazí z privatizácie, ale ostalo majiteľom nielen ďaleko menej cennej spoločnosti, ale aj spoločnosti, ktorá každoročne produkuje stratu. Za čo zaplatíme. Pán premiér to nevie ani dnes, napriek všetkému suverénne vyhlási, že sa rozhodol správne.

So smrteľným mixom jesene 2012 je to podobné a obávam sa, že ani za 4 roky si chybu neprizná. Z ľudského hľadiska viem pána premiéra pochopiť, každý politik je obklopený pochlebovačmi a predseda dominantnej politickej strany ich musí mať na každý vlas niekoľko. Takýto človek len ťažko môže uznať svoju chybu. Na druhej strane, ak by sme Fica hodnotili podľa Druckerovej miery intelektuálnej integrity  - to je schopnosti vidieť svet taký, aký je, a nie taký, aký by ste chceli, aby bol, musíme uznať, že máme za premiéra človeka, ktorého mozoček je úplne uvarený.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?